• Týždeň 20. - 24.december

   15. (20.12) Vianoce si zaslúžia i ľudia bez domova. Sviatok pre nich predstavuje posolstvo nádeje, tepla a lepšej šance na život. Väčšina sa na ulici ocitla v dôsledku zlej životnej situácie alebo smoly, ktorá sa im neustále lepí na päty. Zimné obdobie je pre nich obzvlášť drsné. Vyjadrite im podporu v týchto zlých časoch. Určite sa u Vás doma nájdu nepotrebné rukavice, teplé ponožky alebo zimná čiapka. Ak nemáte vhodné oblečenie, ľudia bez domova sa potešia i nejakému praktickému predmetu alebo i jednoduchej cukrovinke, či čokoláde. Možností ako obdarovať ľudí bez domova je veľa, niektoré z nich nájdete aj na stránke https://vagus.sk/

    

   16. (21.12) Dnešný deň je z astronomického hľadiska výnimočný. Nastáva zimný slnovrat a to znamená, že noc bude spomedzi celého roka najdlhšia. Využi tento deň na pozorovanie oblohy. Ideálne na západ slnka. Vyjdi s rodičmi na najbližší kopec, podkrovie, vyhliadkovú vežu a sleduj ako slnečný kotúč mizne za obzorom. Predpoveď udáva miernu oblačnosť, takže šanca na čistý západ slnka tu je. Schválne, zapadne presne slnko o 16:00 ako udávajú informácie pre okolie Bratislavy?

    

   17. (22.12) Symbolom Vianoc je aj vianočný stromček. Niekto ho má umelý a niekto živý. Niekto ho kúpil, iný  vypílil na záhrade alebo iba tak na neho narazil cestou lesom pod nohami. Niekto ho má hustý, niekto riedky. Niektoré stromčeky sú vysoké, iné trpasličie, no veľmi husté. Niekto má doma jedličku, iný voňavú borovicu, ba či smrek. Každý vianočný stromček bez ohľadu na svoj pôvod, farbu, spôsob obstarania si zaslúži pestré ozdoby. Salonky, vianočné gule, svetielka, prskavky a iné ozdoby dodávajú stromčeku ten pravý šmrnc. Na stromčeku stále niečo chýba! Je to tvoja vlastnoručne vyrobená ozdoba. Zapoj svoju fantáziu a vytvor tento deň novú ozdobu, ktorú hrdo zavesíš na stromček.

    

   18. (23.12) Čoskoro je tu Štedrý deň. Mamine sa už niekoľko dní snívajú nočné mory o kapustnici, šaláte a rybe. Trpí nedostatkom spánku a potrebuje si dopriať  čas pre seba. Zastúp ju pri domácich prácach. Vypýtaj si od nej na dnes úlohu, ktorú mala v pláne spraviť. Či už chcela variť huspeninu, vysávať, vykrajovať medovníky alebo čistiť komín určite jej vieš s niečím pomôcť.


   19. (24.12)  Štedrý deň je tu. Kapustnica sa varí, vianočný stromček svieti. Pesničky zvonia v ušiach, izbou rozvoniavajú medovníky alebo sušené ovocie. To tesne pred večerou väčšina hladných ľudí objedá. Niekto totiž nezvláda dodržiavať pôst a niekto má len jednoducho chuť na datle či papáju. Zvyky sú v každej rodine iné. Niekto večeria kapustnicu s hubami, niekto s klobásou a niekto so slivkami. Niekto papá kapra, iný zas lososa či rybie filé. Niekto zje pred večerou cesnak, vianočnú oplátku s medom. U nás doma ocino prekrajuje jablko (ak je v strede pekná zdravá hviezdička, budeme mať po celý rok šťastie) Vianočné zvyky sú síce v každej rodine trochu iné, základ je ale vždy ten istý. Skús tento rok zaviesť novú tradíciu do spoločnej večere. Poďakovanie, spoločná modlitba, oblízanie taniera, odloženie peňazí pod obrus alebo pridanie taniera pre pocestného. Je to len v tvojich rukách. Nápadom sa medze nekladú.

    

   Týždeň 13. - 19.december

    

   8. (13.12) Dnes má meniny Lucia. Podľa ľudových tradícií je tento deň dňom bosoriek. Aby Ťa zlé sily počas sviatkov obchádzali, vyhľadaj a vyskúšaj si jednu z overených metód našich babičiek. Ja osobne plánujem zjesť pár strúčikov cesnaku pred spaním. Bosorky a zlé sily ma tak obídu, bohužiaľ, aj rodinní príslušníci. Dávaj si preto pozor aby si od seba neodohnal i tie dobré sily.

    

   9. (14.12) Je štatisticky dokázané, že 9 z 10 poštárov zaznamená v predvianočnom čase nárast svalovej hmoty. Je to z dôvodu veľkého objemu pohľadníc, ktoré sú nútení vláčiť po mestách i dedinách. Pošli svojmu priateľovi vianočnú pohľadnicu. Žiadne vianočné gifko cez Facebook, ale skutočnú papierovú pohľadnicu. Kamarát sa poteší, pripne si ju na chladničku a bude rád. Poštár získa vďaka Tebe svalovú hmotu. 

    

   10. (15.12) Vieš čo to je vinšovanie? Presne tak! V súčasnom moderno jazyku znamená vinšovanie vyslovovanie priania a blahoželanie. Vianoce sú sviatkom všetkých. Čím lepší vinš, tým väčšie nadšenie adresáta. Na internete nájdeš státisíce vinšov, no tých dobrých je málo. Nájdi si nejaký, Tvojmu srdcu blízky a vinšuj ho všetkým naokolo počas celých vianočných sviatkov. Môžeš si vymyslieť i vlastný. Snaž sa, aby s každým, s kým sa počas sviatkov stretneš, počul tvoje veselé vinšovanie.

    

   11. (16.12) Nečakaj na Štedrý deň a obdaruj niekoho už dnes! Okolo Teba je mnoho ľudí, ktorí si zaslúžia ocenenie za ich celoročnú prácu. Či už to je ujo s lopatou pred vchodom, ktorý odhrnul pred bytovkou sneh, Tvoj obľúbený učiteľ, vďaka ktorému sa tešíš do školy alebo kamarát, ktorý Ťa vedel rozveseliť i počas smutných dní. Teraz máš šancu sa im všetkým poďakovať. Keďže títo ľudia nebudú s Tebou sedieť za štedrovečerným stolom, využi tento deň na vyjadrenie vďaky. Sójový suk, farebné rúško, potrasenie rukou alebo len slovíčko “ďakujem”. Čokoľvek danú osobu poteší.

    

   12. (17.12) Vianočné obdobie je charakteristické aj zvýšenou aktivitou telefonátov. Operátori sa na december pripravujú už od jesene, aby sa dovolal každý každému. Zavolaj svojmu známemu a opýtaj sa ho, čo celé dni robí i napríklad to, čo si praje na Vianoce. Ježiško možno práve odpočúva váš hovor a bude tak vedieť, čo má pod stromček priniesť.

    

   13. (18.12) Nielen ľudia si zaslúžia na Vianoce hojnosť potravy, no zaslúži si to i taký holub.

   Celý rok vyjedal odpadky, jedol zbytky po ľuďoch a tešil sa na zimné obdobie ľudských sviatkov. Buď jeho záchrancom a poskytni mu stravu na celý advent.

   Vyvaruj sa chlebu a múčnych výrobkov, pretože to vtáky nezdravo nafukuje. Ak si totiž ešte nevidel holubí prd, vedz, že to nie je nič príjemné ani pre teba ako diváka, ani pre holuba. Jednoduchým a zdravým jedlom pre vtáky sú semienka. Návod na výrobu lojového krmítka nájdeš na tomto linku: https://www.youtube.com/watch?v=VvsMNOMUIxE

   Zaves ho na strom, konárik, sušiak na balkóne a sleduj ako priletia vtáky z blízkeho okolia.


   14. (19.12) S obdobím zimy sa spája i jedna nepríjemnosť. Sú ňou studené nohy. Obzvlášť vo veľkom nebezpečenstve je tvoja starká a mamina. Kým si sa sánkoval, staval snehuliaka, ony stáli v čľapkanici a sledovali ako sa bavíš. Najlepšou možnosťou ako sa po návrate z prírody ohriať je vypiť teplý čaj. Priprav svojej babke, mamke šálku teplého čaju. Ak ale tento deň neplánujete ísť von, pamätaj, že studené nohy mávajú ľudia aj ráno po prebudení alebo po príchode z práce.

    

    

   Týždeň 6. - 12.december

   1. (6.12.) Poriadok musí byť! Mikuláš Ťa síce obdaroval, avšak nebol príliš nadšený. Čo tá hodená ponožka pod školskou taškou a omrvinky z chrumiek na stole? K ostatným nedostatkom sa radšej ani nevyjadril. Vyzýva Ťa preto do upratovania vlastného priestoru. Uprac si svoju izbu, utri prach, pozametaj alebo povysávaj podlahu. Aj Ty sa budeš cítiť príjemnejšie v krajšom prostredí.

    

   2. (7.12.) Samotný Mikuláš sa nestačí diviť, že prešiel iba jeden deň a zo sladkostí už ubudla výrazná väčšina. Je mu síce jasné, že si sa podelil aj s rodinou a priateľmi, nadbytok sladkostí ale škodí najmä tvojej zubnej sklovine. Do Vianoc je ešte ďaleko a salónky sa predsa ešte jesť nesmú. Skús dnešný deň preto vydržať bez sladkostí a odlož si mikulášsku nádielku na ďalšie dni. Namiesto sladkosti si daj radšej zdravé a chutné jablko, hrušku alebo napríklad takú marakuju. 

    

    

   3. (8.12.) Žiť zdravo je dôležité nielen pre Teba, ale aj pre celú Tvoju rodinu, to už všetci vieme. Preto počas zimných mesiacov a v tejto dobe je dôležitejšie prijímať vitamíny viac ako kedykoľvek predtým. Prehľadaj preto chladničku, špajzu, košík, školskú tašku a priprav rodičom chutný ovocný tanier. Mamina sa poteší, oco síce bude mať námietky, napokon ale tú tlačenku odloží a ponúkne sa rád. Veď kto by už len odmietol olúpanú mandarínku alebo nakrájané jabĺčko? :)

    

    

   4. (9.12) Vianoce sa pomaly blížia. V ušiach Ti opäť po roku znejú staré známe pesničky. Rozprúď svoje telo, nechaj hudbu prejsť svojimi zvukovodmi. Zatancuj si s niekým na vianočný hit. Felix Ti dáva do pozornosti pesničku od Mariah Carey - All I want for Christmas is You. 

    

    

   5. (10.12) Čítania nie je nikdy dosť. Občas ale býva náročné a človeku nie je po chuti. Obzvlášť to platí podvečer, po náročnom dni v online výučbe. V izbe na Teba za stolom čaká počítačová hra poprípade Netflix. Skús sa ale v tento deň prekonať a venovať sa čítaniu aspoň 15 minút. Zlaté pravidlo čítania: Nečítaj pri sviečkach ani v zle osvetlenej izbe. 

    

    

    

   6. (11.12) Pohyb v prírode je veľmi dôležitý. Pomáha spáliť šošovicový prívarok, ktorý si mal na obed alebo perníčky, ktoré si potajomky vyjedal z tácky. Kľúčové je nezvaliť sa na gauč, ale prehodiť bundu cez seba a ísť obed vytráviť do prírody. Vyber sa preto v tento deň von - ideálne do lesa. Kľučkuj pomedzi stromy, pozoruj život alebo len tak nasávaj čerstvý vzduch. Úplne stačí, ak ti prechádzka zaberie aspoň 30 minút. 

    

    

   7. (12.12) Typická zimná decembrová atmosféra nie je vždy veselá. Dni sú krátke, slnko skoro vôbec spoza obzoru nevykukne, alebo sa skrýva za mrakmi a mizerná nálada sa zmocňuje všetkých ľudí v rodine. Stále sú tu však spoločenské hry, ktoré náš život v tomto období zachraňujú. Rok čo rok múdre hlavy vymýšľajú nové a nové verzie hier, aby sa rodiny a priatelia v tomto období zabavili. Nájdi si čas a zahraj si spoločenskú hru s rodinou. Či už Bang, Vládcovia Tokia alebo Človeče nehnevaj sa, spoločenská hra, ktorú si pamätá dobre aj Tvoj dedko.